Business College Helsinki

Futista ja fanituotteita

HJK ja HIFK järjestivät osana Palloliiton Hyvää seuraa -hanketta nuorille ammatillisten oppilaitosten opiskelijoille jalkapalloturnauksen keskiviikkona 14.3.2018 HS Areenalla, jonka yhteydessä ratkaistiin myös fanituotekilpailun voittajat. Lisäksi järjestettiin ”eduskunnan kyselytunti”, jossa paikalle saapuneet kansanedustajat vastasivat nuorten kysymyksiin eduskunnan täysistunnon tauolla.

Palloliiton Hyvää seuraa-hankkeen tavoitteena on järjestää nuorille matalankynnyksen harrastefutista sekä osallistaa heitä seuratyöhön.

Meidän opiskelijamme olivat mukana järjestämässä turnausta. Meidän opiskelijamme järjestivät myös fanituotekilpailun, jossa omat opiskelijamme sekä kansainväliseen seminaariin osallistuneet saksalaiset ja hollantilaiset opiskelijat suunnittelivat fanituotteita ja –palveluita HJK:lle ja HIFK:lle. Tapahtuman ensiavusta ja järjestyksenvalvonnasta vastasivat Stadin ammattiopiston opiskelijat.

Voittajat selvillä

Hyvää seuraa –futisturnaukseen osallistuivat meidän opiskelijoidemme lisäksi kansainvälisen seminaarin joukkue, joukkueet Omniasta ja Stadin ammattopistosta. Turnauksen voiton vei Stadin ammattiopiston Haagan toimipisteen opiskelijat.

Tapahtumassa pelattiin myös fair play -matsi, jossa opiskelijoista valittu joukkue pelasi Palloliiton joukkuetta vastaan. Palloliiton joukkueessa pelasivat mm. oppilaitoksemme rehtori Antti Loukola sekä Suomen jalkapallomaajoukkueen eli Huuhtajien päävalmentaja Markku Kanerva.

Jalkapallotapahtuman järjestelyt sujuivat hektisyydestä huolimatta meidän opiskelijoilta hyvin.

Business Gateway Challenge HIFK & HJK:n fanituotesuunnittelukilpailuun otti osaa 37 opiskelijatiimiä
(yhteensä 148 opiskelijaa).

Kahdeksanhenkinen raati valitsi voittajat.

1. sija Leivänpaahdin joka paahdettaessa tekee seuran logon leivän päälle.
Jami Karila, Aaro Kervinen, Jesse Arenius, Ville Hamunen, Mahir Alam

2. sija Kahvilaite, joka saa maidon päälle muodostumaan seuran logon. Aziz Sabir Hadi, Matti Savukoski, Kasper Pokela, Kevin Talikka & Jussi Vuorio

3. sija Korut, Pandora tai Nomination-pala, jossa seuran logo tai korvakoruissa seuran logo.

Lisäksi HJK:n fanikauppa valitsi datanomiopiskelijoiden Snapchat kustomoidun filtterin voittajatyöksi. Idean olivat tuottaneet Heli Näri, Noelle Saraste, Tua Nylund ja Sara Oras. Filtterissä voi valita joukkueen (HJK tai HIFK) ja sen alta eri pelaajien skannatut kasvonpiirteet sekä esimerkiksi huiveja, torvia yms. otteluista tuttua fanitavaraa: yleisö voi ottaa itsestään kuvia esimerkiksi lempipelaajanaan tai erilaisten koristeiden kanssa. Kakkossijalle tuli Elias Lehdon, Tuomas Ylipietilän ja Oskari Linnan fanilaastarit.

Kansainväliseen seminaariimme osallistuneiden saksalaisten ja hollantilaisten opiskelijoiden sarjan voittajatyö oli seuran suklainen joulukalenteri, jossa
luukuista aukeaisi muun muassa fanitapaamisia ja fanituotteita.

Isot kiitokset tapahtuman järjestäville opiskelijoillemme, jalkapallon pelaajille sekä fanituotekilpailuun osallistuneille.

    Business College Helsinki

    Päätoimittaja - viestinta@bc.fi