Kansainväliset INNOVATE- ja DI-VET-projektit tutkimuspäivillä 2025

Kehittämisasiantuntija Helena Miettinen ja lehtori Pia Rojo esittelivät Helsinki Business College Oyn kansainvälisiä Erasmus+ -hankkeita AMK- ja ammatillisen koulutuksen tutkimuspäivillä Kokkolassa.

Tapahtuma tarjosi hienon mahdollisuuden jakaa kokemuksia ja pohtia, miten innovaatiot ja monimuotoisuus näkyvät ammatillisen koulutuksen kehittämisessä. Tutkimuspäivät järjestivät Ottu ry. yhdessä paikallisten koulutusorganisaatioiden kanssa ja paikalle oli tullut reilusti yli sata tiedonjanoista. 

💡 INNOVATE – Innovaatiojohtamista oppilaitoksissa ja yrityksissä

Miten organisaatiot voivat rakentaa innovatiivista johtamiskulttuuria ja hyödyntää uusia välineitä muutoksen aikaansaamiseksi?

Näihin kysymyksiin pureutuu Helsinki Business Collegen koordinoima Erasmus+ INNOVATE-projekti, jossa kehitetään työkaluja ja strategioita innovaatiojohtamiseen.

Innovaatioiden johtaminen
ISO 56000 -standardin sanaston perusteella innovaatiojohtaminen voidaan määritellä prosessiksi, jossa organisaation innovaationäkökohtia hallitaan ja valvotaan (ISO, 2020). Innovaatiojohtaminen voidaan jakaa neljään keskeiseen osa-alueeseen: kulttuuri, valmiudet, strategia ja rakenne.

Projektin tuloksena syntyi innovaatiomanuaali ja onlinekoulutus, jotka tarjoavat konkreettisia välineitä ideoinnin, innovointiprosessien ja johtamisen tueksi – niin oppilaitoksille kuin PK-yrityksille. Tämän tuhdin paketin avulla voit nostaa innovaatio-osaamistasi kätevästi. 

🔗 Lue lisää: https://innovate-project.eu/

🌍 DI-VET – Monimuotoista ja laadukasta työssäoppimista

DI-VET-projekti kehittää laadukasta työssäoppimista erityisesti eri kulttuuritaustoista tuleville opiskelijoille.Hankkeessa kartoitetaan hyviä käytäntöjä ja sujuvoitetaan työssäoppimista Puolassa, Espanjassa, Ruotsissa ja Suomessa – ja kehitetään koulutusta sekä työkalupakkia opettajille ja yrityksille.

Molemmat projektit ovat Erasmus+-rahoituksella. 

Kutsu: INNOVATE & InnoSprint -aamiaissprintti 27.11.2025

Tervetuloa juhlistamaan innovaatiojohtamisen projektien tuloksia!

Helsinki Business College Oy ja Haaga-Helia ammattikorkeakoulu järjestävät yhteisen INNOVATE- ja InnoSprint-projektien yhteisen aamiaissprintin torstaina 27.11.2025 klo 9–11. Aamiaista tarjolla jo 8.30.

Tilaisuudessa paneudumme innovaatiojohtamiseen, esittelemme hankkeiden keskeiset ideat ja tulokset ja jaamme kokemuksia innovaatiojohtamisen, kokeilevan kehittämisen ja oppilaitos–yritysyhteistyön edistämisestä. Lämpimästi tervetuloa! Ilmoittaudu mukaan.

📍 Aika ja paikka Torstai 27.11.2025 klo 9–11
Haaga-Helia, Pasila, Luokka: Alma PA/1206-VIP_36 / hybriditoteutus (Teams)

Ilmoittaudu mukaan 20.11.2025 mennessä: https://www.lyyti.fi/questions/5f21bdb2e9

Tervetuloa inspiroitumaan ja juhlistamaan innovaatioprojektien tuloksia!
📧 Lisätietoja:
Helena Miettinen, Helsinki Business College Oy

Taina Laivola, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu

Jos innostuit, niin kysy lisää. 

Helena Miettinen


Muita artikkeleita

Alhaalta löydät ajankohtaiset uutiset ja kirjoitukset.

Alumnin kuva

27.11.2025

Terhi Talo – työharjoittelu avasi tien tietoturva-alalle


Oma-aloitteisuus, sinnikkyys ja halu kehittyä ovat ominaisuuksia, joiden avulla isompikin muutos työuralla on mahdollista tehdä.

18.11.2025

Kutsu: INNOVATE & InnoSprint -aamiaissprinttiin 27.11.2025 klo 8.30-11


Tervetuloa juhlistamaan innovaatiojohtamisen projektien tuloksia! Helsinki Business College Oy ja Haaga-Helia ammattikorkeakoulu järjestävät yhteisen INNOVATE- ja InnoSprint-projektien yhteisen aamiaissprintin torstaina 27.11.2025 klo…

31.10.2025

Laura Järvinen: Tieto- ja viestintätekniikan opettajan on kehitettävä osaamistaan aktiivisesti


Business Collegen lehtori Laura Järvinen kertoo pohtivansa tavan takaa, miten hän voisi tarjota opiskelijoilleen näkökulmia IT-alaan ja sen prosesseihin monipuolisesti ja tuoreesti.